Szakmai program

A Medical Home Center

Korlátolt Felelősségű Társaság

Szakmai programja

2013

Lukácsi Ilona

Ügyvezető

1.Bevezetés

Az otthoni szakápolás a beteg otthonában vagy tartózkodási helyén, kezelőorvosa elrendelése alapján szakképzett ápoló által végzett tevékenység, mely a szociális alapszolgáltatásokhoz kapcsolódó egészségügyi alapellátáson túli szakellátási feladatokat tartalmazza. A szakfeladat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott, a megkötött kapacitás szerződés alapján, és mértékéig. Ezen felül igény szerint a Medical Home Center Kft által meghatározott térítési díjért. A Medical Home Center Kft az ellátási körébe tartozó ellátottak számára ezen keretek között biztosítja a szakápolási ellátást.

1.1. Általános jellemzők

Az Cég neve, székhelye:  Medical Home Center Kft

       1048 Budapest, Kordován tér 1 V/20.

       Telefon: 06-120-4141548

       Telefax: 06-1-3095-880

       E-mail: medicalhomekft2@gmail.com

Cégjegyzékszám:              01-09-172389

A Kft. adószáma:                24328386-2-41     

A Kft telephelye:               1112 Budapest, Zugligeti út 60

                                            Telefon: 06-1

                                            Telefax: 06-1-246-2814

A Medical Home Center kft  működési területe: Budapest és  Pest megye közigazgatási területe

Kapcsolattartó:                                       Lukácsi Ilona Ügyvezető

Elérhetőség:                                           06-20-41 41 548

                                                                 Hétfőtől –Péntekig 800-1600-ig

1.2. A szolgáltatás célja, feladata

Az otthoni szakápolás célja, hogy a beteg otthoni, családi környezetben, személyre szabottan, humánus és szakszerű ápolásban részesüljön. A szolgáltatás, azon ellátásra szorulók otthonukban történő ápolása és gondozása, akiknek egészségi állapota rendszeres (3 óránál nem hosszabb) kórházi vagy gyógyintézeti kezelést nem igényel. Ezzel az ellátási formával a jogalkotók a kórházi kezelések számának csökkentését, illetve a fekvőbeteg intézményben való tartózkodás idejének lerövidítését, továbbá a krónikus betegek otthoni szakellátását kívánják biztosítani.

Az ellátás nyújtásakor a szolgáltatónak törekednie kell arra, hogy az ellátottak ismerjék meg az egészségügyi és szociális szolgáltatások egyéb területeit, és azok igénybevételi lehetőségeit. Továbbá arra, hogy az ellátottak körében érvényesüljön az információhoz való jog, egyben ne sérüljenek az alapvető emberi jogok, valamint biztosított legyen az ellátással kapcsolatos adatok védelme. Fontos szempont, hogy megmaradjon, és megőrizhessék a szabad mozgás jogát, az önrendelkezési és saját önrendelkezési, döntési képességüket. A szolgáltatónak kompetencia határokon belül biztosítania kell a személyes ügyeikben való segítségnyújtást, a panaszhoz való jogot, az esélyegyenlőséget és nem utolsó sorban az emberi méltóság tiszteletben tartását és az egyéb személyiségi jogok védelmét.

A Medical Home Center Kft alapvető feladata a fentieken túlmenően olyan szakmai színvonal biztosítása, mely alkalmassá teszi az otthonápolási szolgálat orvosi és szakdolgozói állományát a betegeink ellátására, ápolására. Ezen ismeretek és a gyakorlati jártasság képessé teszi cégünket a törvényben meghatározott feladatok ellátására.

Cégünk vezetése a magas színvonalú ellátás biztosítása érdekében nagy hangsúlyt fordít a szakdolgozói munkaköröket ellátók, továbbképzésére.

Cégünk célkitűzése és feladata, hogy a hozzánk forduló ellátottak humánus, megfelelő körülmények között zajló, szabályozott és hatékony ellátásban, ápolásban–gondozásban részesüljenek.

Ellátottaink jelentős százaléka folyamatos és szakszerű ellátást igényel, így ez határozza meg fő feladatunkat, az ápolást és gondozást.

Alapvető célunk segíteni és ápolni. A Medical Home Center Kft küldetésének megfogalmazásával meghatározásra kerülnek azok az erkölcsi normák, magatartási szabályok, szakmai célok, melyeket a mindennapi munkánk során követni kívánunk.

Az ápolásra - gondozásra szoruló ember szükségleteihez igazodó segítségnyújtást biztosítunk, melynek mértékét és módját mindenkor orvos utasítására és az ellátott egészségi, szociális és pszichés állapota alapján határozzuk meg. Együtt kívánunk működni a szakemberekkel illetve az ellátottakkal úgy, hogy az egyén individuális szabadsága a lehető legteljesebb mértékben érvényre juthasson, így segítve önállóságuk megtartását, a kiszolgáltatottság érzésének megszüntetését.

1.3. Az otthoni szakápolás igénybevételének feltételei, jogosultsági feltételek:

Az otthoni szakápolás a beteg állapotának függvényében abban az esetben vehető igénybe, ha azt orvos elrendeli, mivel a beteg ellátási szükséglete nem igényel komplex kórházi ellátást, és ápolási ellátásának ideje nem haladja meg a napi 3 órát.

Az otthoni szakápolás keretében nyújtható ellátások akkor vehetők igénybe térítésmentesen, ha a beteg egészségi állapota miatt kezelő szakorvosa – a kórházba utalás, vagy a további ott tartózkodás helyett – az otthoni szakápolási szolgáltatást, az erre rendszeresített formanyomtatványon elrendeli.

Az otthoni szakápolást elrendelheti a háziorvos a saját kezdeményezésre vagy intézeti zárójelentés alapján, a járóbeteg - vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézmény szakorvosa (kezelőorvos) közvetlenül, ha szerződése van az otthoni szakápolást nyújtó szolgáltatóval. (Intézeti zárójelentésen akkor javasolható otthoni szakápolás, ha az intézet előzetesen lekötötte a beteg részére a szakápolást, és erről a háziorvost értesítette.) Egynapos beavatkozással összefüggésben nem rendelhető el otthoni szakápolás.

Az otthoni szakápolási szolgáltató a finanszírozási szerződésekben rögzített keret mértékéig területi ellátási kötelezettséggel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy minden kerületen belüli igényt kötelesek elfogadni. Vizitkeretet meghaladó igényről a szolgáltatók tájékoztatni kötelesek az elrendelő orvost, illetve a kezelőorvost annak érdekében, hogy a beteg ellátásáról más szolgáltatónál, vagy kórházba utalással gondoskodni tudjon.

1.4. Az otthoni szakápolás elrendelése és ellenőrzése:

A kezelőorvos a szolgáltatás elrendelésekor határozza meg a támogatott ellátási körből a betegnél alkalmazható ellátásokat, azok során alkalmazandó gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket, és a gyógyító ellátások gyakoriságát. Az elrendelt tevékenységek összetételét és gyakoriságát csak a kezelőorvos jogosult megváltoztatni. Az otthoni szakápolás elrendelését a háziorvos a szakápolási szolgáltatónál rendelheti meg a 114/1996. sz. Kormányrendelet 9. sz. mellékletét képező szakápolást elrendelő lapon.

Szakirányú terápiás szolgáltatás (gyógytorna) elrendelése csak szakorvosi javaslattal, a javaslatot tevő orvos nevének és pecsétszámának megjelölésével történhet. Az elrendelés egyszeri alkalommal legfeljebb 14 vizitre szólhat, amely négy alkalommal meghosszabbítható. Összesen 56 vizit erejéig.

Az orvos - szakmai felügyeletet az elrendelő kezelőorvos biztosítja és a szakápolás befejezését - az ápolási dokumentációban - aláírásával igazolja. A szakápolás - szakmai felügyeletét a Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve végzi.

Amennyiben a beteg állapota naponta több mint 3 óra szakápolási tevékenységet igényel, a továbbiakban orvosi javaslattal a megfelelő fekvőbeteg-intézetben kell ellátni. Amennyiben a beteg kérésére a szakápolási szolgáltató 3 órát meghaladó ellátást nyújt, illetve tevékenysége nem fekvőbeteg intézeti ellátást vált ki, a beteg az ellátásért a szakápolási szolgáltatóval kötött megállapodás alapján meghatározott térítést köteles fizetni.

Az otthoni szakápolás keretében a térítésmentesen nyújtható ellátás naponta egy, három órát meg nem haladó vizit. Az otthoni szakápolás igénybevételének idejével egy időben a beteg más szolgáltatótól, kórházat kiváltó ellátást (szakápolást) nem vehet igénybe.

Az otthoni szakápolás rendszerében az ellátás időszaka nem lehet hosszabb, mint az adott betegség miatt szükséges kórházi ápolás időtartama lenne. Egyszerre legfeljebb 14 vizit (napi 1) rendelhető, azonban ismételt orvosi vizsgálatot követően, új elrendelő lap alapján további három alkalommal, egy éven belül összesen folyamatos ápolást a kezelőorvos 56 vizit mértékéig rendelhet el, azzal, hogy ha napi többszöri látogatás szükséges, az akkor is csak egy vizitnek számít.

Ha a beteg állapota szükségessé teszi az ezen felüli ellátást, akkor a kezelőorvos, a megyei egészségbiztosítási pénztár ellenőrző főorvosának egyetértésével egyedileg meghatározott további vizitszámot rendelhet el. A megszakítás nélküli ápolás érdekében az egyedi kérelmet az 56 vizit letelte előtt legalább két héttel korábban szükséges benyújtani.

Az egészségügyi szolgáltatások igénybevételét ellenőrzi az illetékes Megyei- vagy Fővárosi Egészségbiztosítási Pénztár.

Az ellátott, vagy beteg, illetve hozzátartozója a szolgáltató szakmai tevékenységével kapcsolatos észrevételekkel az otthoni szakápolás szakmai vezetőjéhez (koordinátorához), az egészségügyi alapellátásért felelős szakmai ügyvezető igazgatóhoz, illetve a szolgáltatás szakmai felügyeletét végző Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Intézetéhez  fordulhat.

Amennyiben ellátása során, azzal kapcsolatos jogsérelem érte, panaszával fordulhat az e területen dolgozó ellátott és betegjogi képviselőhöz.

1.2.Jogszabályi háttér

Az otthoni szakápolást a Medical Home Center Kft Pest megye teljes területén szakápolók, gyógytornászok és terápiás munkatársak (fizikoterápiás asszisztensek, gyógymasszőrök) közreműködésével, a 20/1996. (VII. 26.) NM rendelet otthoni szakápolási tevékenységre vonatkozó előírásai, valamint az ezt módosító 26/2009. (V.5.) EÜM. rendelet, alapján működteti.

2.Szakápolás

Az otthoni szakápolás a beteg otthonában kezelőorvosának rendelésére végzett tevékenység, melyet szakképzett ápoló végez  gyógytornász, fiziotherápiás asszisztens és logopédus közreműködésével, amennyiben az ápolást elrendelő orvos ezeket a tevékenységeket is javasolja.

Az otthoni szakápolás a kórházi ellátás kiváltására, lerövidítésére irányuló ellátási forma. A szakápolás célja a beteg állapotának javítása, az egészség megőrzése illetve helyreállítása, a szenvedés enyhítése.

A házi ápolás speciális felkészülést és ismereteket kíván. A házi ápolásban tevékenykedő ápolók, vagy szakmai vezetőjük felsőfokú végzettséggel rendelkezik, és alkalmas az ápolási folyamatok meghatározására.

Az ellátás típusát az ellátást elrendelő orvos határozza meg, amely lehet szakápolás, szakirányú terápiás szolgáltatás. Az ápolást elrendelő orvos diagnózisa, terápiás rendelkezése, kezelési utasításai   a kiindulópontja  az ápolás tervezésének.

Az ápolás folyamatában szükséges az ápolás tervezése. Az ápolási szükségletek felmérése, az ápolási anamnézis felvétele után az ápolási diagnózisok meghatározása. A várható eredményeket így tudjuk elérni. Az elvégzett tevékenységeket, az észrevételeket pontosan dokumentálni kell.

A szakápolás értékelése nem csak azért  fontos, mert ennek alapján dönti el az orvos az ápoló javaslatát figyelembe véve, hogy szükséges e a további ápolás, vagy már nem igényel szakirányú ápolást a beteg állapota, hanem ez a visszacsatolás szükséges az esetleges további ápolás tervezéséhez is.

2.1. Az otthoni szakápolás keretében a következő feladatokat látjuk el:

  • Szondán át, történő tápláláshoz és folyadékfelvételhez kapcsolódó szakápolási tevékenységek végzése és megtanítása.
  • A tracheális kanül tisztítása, betét cseréje, a tevékenység tanítása.
  • Állandó katéter cseréjéhez és rendszeres katéterezéshez, hólyagöblítéshez kapcsolódó szakápolói feladatok.
  • Az intravénás  folyadék- és elektrolitpótláshoz, parenterális gyógyszer beadásához kapcsolódó szakápolási feladatok.
  • Baleseti és egyéb műtétek utáni szakápolási feladatok, és az önellátás korlátozottsága esetén a testi higiéné biztosítása, a mozgás segítése.
  • Műtéti területek, sebek ellátása, sztomaterápia, és akülönböző célt szolgáló drének kezelésének szakápolói feladatai, szájápolás.
  • Dekubitusz megelőzése, kezelése,  fekélyes bőrfelület ápolása.
  • Betegség következményeként átmenetileg, vagy véglegesen kiesett, vagy csökkent funkciók helyreállításához, fejlesztéséhez, pótlásához kapcsolódó szakápolási feladatok: gyógyászati segédeszközök, protézisek használatának tanítása, hely, és helyzetváltoztatás segítése.
  • Szükség esetén speciális tevékenységek végzése: oxigénterápia, szívó alkalmazása.
  • Tartós fájdalomcsillapítás szakápolási feladatai.
  • Haldokló beteg ápolása.
  • A beteg állapotától függően beszédterápia, a fizioterápia köréből gyógytorna, elektroterápia biztosítása.

3.Szakirányú terápiás szolgáltatások:

  • gyógytorna
  • fiziotherápia
  • logopédiai tevékenység

3.1.  Gyógytorna

  • Az otthoni ápolás során alkalmazandó gyógytornát a beteg állapota, betegségének fajtája, a beteggel való együttműködés lehetősége határozza meg.
  • Ha a beteg nem tud együttműködni a gyógytornásszal, akkor a minden ízületre kiterjedő passzív átmozgatást alkalmazza a gyógytornász, melyet a felfekvés megelőzésére, a keringés – légzés javítására, a kontraktúrák megelőzésére végez.
  • Együttműködő beteg esetén a passzív mozgatás során együttműködésre kéri a gyógytornász a beteget.
  • Baleseti sérülteknél, fekvő gipsz esetén a a szabad ízületek aktív mozgatása történik. Gipszlevétel után segédeszközzel (mankó, járókeret, bot) járástanítás  és izomerősítést végez a gyógytornász az egészséges testkép visszaállításának érdekében.
  • Amputált végtag esetén a csonk fáslizása, a megmaradt izmok erősítése, majd a művégtag használatának segítése a feladat.
  • Súlyos reumatológiai betegség esetén fájdalomcsillapító manuáltherápia, masszázs, aktív mozgássor betanítása alkalmazható.
  • Nyak és kar-ödéma esetén fáslizás, nyirokmasszázs végezhető.

3.2. Fiziotherápia az otthoni szakápolás során

  • Alkalmazási területek:
  • Oki kezelés - torna.
  • Tüneti kezelés – a fizikoterápia minden formája.
  • Kémiai energiákat lehet bevinni a szervezetbe gyógyföldes kezelésekkel pakolások formájában, gyógyszeroldatokat elektromos árammal vagy mechanikai energiával /pl.: sonophoresis, inhalációs kezelés /.
  • Mechanikai energiát aktív izomműködéssel vagy passzív külső energiával. Ilyenek a különböző masszázsformák, beleértve a mikro-masszázst adó ultrahangot is.
  • A fizikoterápia egyik formája az elektroterápia.

3.3. Transcután elektronervostimulációs kezelés /TENS/

Többségében fájdalomcsillapításra, fekélyek, decubitusok, bőrsérülések kezelésére alkalmas.
Idült fájdalom esetén a gyógyszeres kezelés kiváltható vagy elhagyható.

A fájdalom, a bőrelváltozás naponta többször kezelhető.

A használata könnyen elsajátítható.

Az otthon elvégezhető kezelés mentesíti a beteget a kezelésekre való bejárástól.
Sebgyógyulás, különböző eredetű ulcusok és decubitusok gyógyulásának kedvező befolyásolása bizonyított.
A TENS kezelés minden olyan esetben indokolt, amikor idült fájdalom van.
Hasznos a kezelés akkor is, ha a porckorongsérv vagy műtétje után kialakult  paraesthaesiák kezeléséről van szó.

Idegfájdalmak kezelésére jó hatású.

Herpes zoster idegfájdalmát csökkenti.

Perianalis vagy vaginális fájdalom otthoni kezelése előnyösebb.

Fantomfájdalom kezelése esetén indokolt.

Előnyei a házi betegápolásban: kisalakú, könnyű készülék.

3.4. Indikációk:

  • Mozgásszervi megbetegedések / discopathia, spondylosis, spondylarthrosis, végtagízületi arthosis, idült arthritis, synovitis, myalgia, torticollis acuta, heveny lumbago, myalgiás csomók, lágyrészek gyulladása, bursitis/.
  • Nőgyógyászati megbetegedésekre: - hegek, bőrmegvastagodások, talpi tylomák.
  • Jó serkentő hatású a fekély vagy decubitus széli részének sarjadzására.
  • Sérülések és posztoperatív állapotokban: - distorsiók, contusiók, folyadékgyülemek felszívódásának elősegítésére.
  • Az Achilles ín túlerőltetése okozta gyulladás enyhítésére.

4. Az otthoni szakápolás keretében ellátandó logopédiai feladatok

A különböző okok (agyi történés, érrendszeri megbetegedések, degeneratív betegségek, tumor, agyhártyagyulladás, baleset) következtében kialakuló afázia és dysarthria a nyelv minden aspektusát érintheti. Az afázia esetében tehát a beszédprodukció, beszédértés, írás, olvasás folyamata is érintett lehet.
A beszédterápia célja annak elérése, hogy az expresszív és impresszív beszédben meglévő beszédmaradványok oly mértékben kerüljön felszínre és fejlődjenek tovább, hogy a beteg a hétköznapi beszédszituációban biztosabban mozogjon, önkifejezése eredményesebb legyen.

2.1. Terápia

A megfelelő terápia kiválasztása és a terápiás terv elkészítése után indul meg a beszéd-rehabilitáció folyamata. A foglalkozások száma a beszédkórkép típusától és súlyosságától függően alakul.
A terápiás folyamat során végig szükséges a rehabilitációban részt vevő szakemberekkel való konzultáció.

5. Utógondozás

A szakápolás és a szakirányú terápiás tevékenység során biztosítani kell a beteg pszichés vezetését, étkezési tanácsadást kell nyújtani, mindazon tevékenységeket elvégezni, melyet az orvos elrendel, s amelyet megtehetünk a beteg állapotának, közérzetének javítása érdekében.

6. Dokumentáció

Az otthoni szakápolás során a 20/1996.(VII. 26.) NM rendelet mellékleteiben szereplő nyomtatványokat kell használni:

A szolgáltatás igénybevételéhez szükséges dokumentum: otthoni szakápolás elrendelő lap

7. A szolgáltatás térítési díja:

Az otthoni szakápolás keretében a szakápolási ellátást a szolgáltató az ellátottak részére, amennyiben az ellátás orvosi elrendelés alapján történik, térítésmentesen nyújtja, ennek finanszírozása, a Gyógyító-Megelőző Kassza Egészségbiztosítási Alapjából történik, a szolgáltató és az OEP között létrejött finanszírozási szerződés alapján. E szerződés alapján a biztosított részére naponta 1 vizit számolható el, az 1 naponkénti (24 órán belüli) többszöri ellátást igénylő megjelenés is egy vizitnek számít. Egy megjelenéssel naponta legkevesebb 1/2 óra, de legfeljebb 3 óra szakápolási tevékenység valósítható meg.

A háziorvos által elrendelt szakápolási szolgáltatások (szakápolás, gyógytorna, logopédia) térítési díj ellenében is igénybe vehetők, ha az ellátott kimerítette az OEP által engedélyezett vizitszámot, és ha háziorvosa továbbra is javasolja azt. A szakellátás térítési díja ebben az esetben a Medical Home Center Kft által meghatározottak alapján fizetendő. A térítési díj egy alkalomra és egy szolgáltatásra van meghatározva, befizetése utólag – az elvégzett tevékenység alapján, az ápolási lapon vezetetten és igazoltan–történik.

Az ellátott minden hónap utolsó munkanapjáig köteles kifizetni az aktuális térítési díjat. A fizetési kötelezettség elmulasztása esetén a fenntartó megteszi a szükséges intézkedéseket.

Az ápolónő az ellátottaktól, hozzátartozóiktól ajándékot, pénzt nem fogadhat el, kölcsönt nem kérhet, életjáradéki, eltartási, örökösödési szerződést nem köthet az ellátás ideje alatt, illetve az ellátást megszűnését követő egy éven belül.

8. Felhasznált szakirodalom:

  • Ápolástani alapismeretek - szerkesztette: Nosza Magdolna (Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar Bp. 2000.)
  • Dysarthria szöveggyűjtemény - szerkesztette: Dr. Vecsey Katalin
  • Dr. Csermely Miklós  Fiziotherápia
  • Eva Maria Engl – Dr. Anneliese Kotten – Ingeborg Ohlendorf – Elfi Poser – Gyakorlatok az afázia terápiájához (Medicina Bp., 1990.)
  • Logopédiai vizsgálatok kézikönyve – szerkesztette: Dr. Juhász Ágnes (Új Múzsa Kiadó Bp., 1999.)
  • M. E. Milliken – G. Cambell: Mindennapos betegápolás (OOIIK, Bp. 1991.)
  • Robyn Rice  A házi betegellátás ápolói kézikönyve (MedicinaBp. 1998.)